Biredskapsfabriken
Varukorgen

List of retailers

R=Collection of frames and wax for cleaning
B= Retailer of beekeeping equipment

Utby Maskin Älvängen, Jan Nilsson     R, B
0303-748611, 070-7400244
utby.maskin@telia.com

Växjö Biredskap, Mats Karlsson    R, B
0470-69052, 076-8534601
mats43.karlsson@gmail.com

Stöcksjö Biredskap Umeå, Ulla och Hans Löfgren    R (endast block), B
090-42193, 070-2920416

Biodlarservice AB Bankeryd, Jan-Axel Lindeberg    R, B
036-127650, 070-8887622

Skogens Honung Vimmerby, Lars Johansson    B
073-3352032
lars@skogenshonung.se

AB Lindhagens Bigårdar Anderslöv, Markus Lindroth    B

0410-28095
markus@lindhagen.se

Raushonung Helsingborg, James Brockie    B
070-8450577
raushonung@hotmail.com

Sösdala Bibutik, Paul Birgersson    B
070-9434768
palle@europe.com

Brockie James, Helsingborg    B
070-8450577
raushonung@hotmail.com 

Strängnäs Biredskap AB, Hanne Uddling    R, B
073-3341418
info@strangnas-biredskap.se

Agnetas Honung & Örter Brålanda, Agneta Larsson    R, B
073-1586004
agneta.larsson@vanersborg.se

Bromans Bigårdar Grillby, Joacim Broman    R, B
070-8102292
info@bromansbigardar.se

Hejde Honungshus Klintehamn, Tove Wallstedt    R (endast blockvax), B
073-9827599
hejdehonungshus@gmail.com

BK i biodling Göteborg, Diana Alvarez Vergara    B
070-8877231
info@bikompaniet.com

Carlssons Biodling Ucklum, Pelle Carlsson    R, B
070-8400576
pelle@carlssonsbi.se

Furuhills Bigård Fellingsbro, Inger Kjerling    B
070-6287799
kjerlinginger@hotmail.com

Firma Rune Axelssons Biodling Oskarshamn, Rune Axelsson    R, B
0491-66044, 070-6224430
ax.rune@telia.com

Öjebyns snabbmat Öjebyn, Mats Andersson    B
070-6758145
snabbmat3@gmail.com

Adolfsborgs Honung Fjärdhundra, Sanna Ågren    R, B
070-0009190
sanna@adolfsborgs.nu

Engström Ulrika Nyköping    R, B
0155-287516, 076-1287516
ulrikabiodlare@gmail.com
www.dalslotbiredskap.se

Dala Bishop Borlänge, Lotta Christians Berglund     R (endast blockvax), B

070-6046200
torsang137@gmail.com

All-Bi Vällingby, Sven-Olof Svensson     R, B

08-379350, 070-5702982

Kritek Björketorp, Roger och Kristina Persson      B

070-6042099
roger@kritek.se

Uppviddinge Biredskap Älghult, Peter Overdick      B

072-5328987
biodlare@telia.com

Rallarrosens Bi HB, Anders Alryd      R, B

072-7145229
sten.skonaren@gmail.com

Vessige Bi & Honung, Falkenberg, Johan Eliasson      R, B
070-2250171
info@vessigebi.se

 Lyckå Bigårdar, Rickard Johansson      B
070-9349606
richard@lyckabigardar.se   

Björn Ide AB ÅLAND, Björn-Erik Zetterman    B

00358-4573749900
Bjorn@justit.ax

 

Biebutikken-Norsk Biutstyr AS Ytre Arna NORGE, Hildegard Truls Berg    B
0047-93854558
post@biebutikken.no